Tipy

Pýtate sa, my odpovedáme: Koľko energie vyrobí fotovoltický panel za 1 rok?

Muž nesie fotovoltický panel k domu a sprevádza ho jeho rodina

Odpovedať na to, koľko energie vyrobí fotovoltický panel za 1 rok, nie je jednoduché, pretože konkrétnu výrobu energie ovplyvňuje miesto inštalácie. Vo všeobecnosti síce tvrdíme, že na juhu fotovoltické panely vyrobia za 1 rok viac energie ako na severe, ale tento rozdiel na Slovensku nie je priepastný, čo je pre vás dobré, ak uvažujete o fotovoltike, nech už ste odkiaľkoľvek. 

Priemerná ročná výroba na území Slovenska

Na území Slovenskej republiky jeden fotovoltický panel s výkonom 225 Wp vyrobí za 1 rok 180 – 240 kWh. Jednotka Wp označuje výkon fotovoltických panelov. Veľmi zjednodušene povedané, toto číslo ukazuje, aký veľký výkon panel poskytne, pokiaľ naň svieti slnko. Priemerná hodnota sa ešte nedávno pohybovala okolo 220 Wp, ale v súčasnosti sú fotovoltické panely oveľa výkonnejšie. Pokojne si tak môžete nainštalovať na strechu fotovoltiku s výkonom 250 – 280 Wp.

Čo ovplyvňuje priemernú ročnú výrobu na území Slovenska?

Na zemský povrch dopadá v našich klimatických podmienkach približne 1 000 kWh energie na každý m2, ale fotovoltický panel vie z tejto energie využiť vždy iba časť. Na to, aká veľká táto časť bude, má vplyv geografické umiestnenie elektrárne, sklon a orientácia fotovoltických panelov, nadmorská výška, ale aj počet slnečných dní v konkrétnom roku. To, koľko energie vyrobí fotovoltický panel, ovplyvňuje aj ročné obdobie, počet jasných dní a čas trvania slnečného svitu.

Najviac jasných dní na území Slovenska je na Podunajskej nížine, najmenej v horských a kotlinových oblastiach severného a východného Slovenska a v Nízkych Tatrách.

priemerný ročný počet jasných dní na Slovensku, mapa

Podunajská nížina a nížinné oblasti južného Slovenska patria medzi najslnečnejšie oblasti Slovenska. Čas trvania slnečného svitu v dôsledku zatienenia a väčšej oblačnosti klesá v horských dolinách a kotlinách severného Slovenska a na krajnom severozápade. Najmenej hodín slnečného svitu ročne majú Kysuce, Orava a Nízke Tatry.

priemerný ročný slnečný svit na Slovensku, mapa

Koľko energie vyrobí fotovoltický panel za 1 rok pre rodinný dom?

Ako sme už naznačili, podľa všeobecných odhadov vyrobí fotovoltický panel približne 180 – 240 kWh energie za 1 rok. Zohľadňujú sa pritom viaceré premenné, ako je napríklad orientácia fotovoltických panelov. Hoci je ideálna orientácia fotovoltiky na juh, ak je to možné, odporúčame panely orientovať do viacerých svetových strán. Prináša to z dlhodobého hľadiska lepšie výsledky. Celoročnú účinnosť fotovoltiky zaručí sklon približne 35º. Odporúčame monokryštalické fotovoltické panely s účinnosťou 21 % a viac. 

Mali by ste si zistiť, koľko energie bude váš rodinný dom potrebovať. Bežná domácnosť s dvoma dospelými a dvoma deťmi spotrebuje približne 3 000 – 5 000 kWh. Budete tak potrebovať fotovoltiku s výkonom 3 – 3,5 kWp. Niektoré rodiny však potrebujú o niečo väčší výkon a odporúčame im výkon nad 4 kWp. Ak využívate elektrinu na rôzne úkony, ako je napríklad vykurovanie, varenie a ohrev vody, pravdepodobne patríte do druhej skupiny a vaša ročná spotreba sa môže vyšplhať až na 8,7 mWh. 

Máte otázky o cene a návratnosti fotovoltiky?

Keďže výpočet reálneho výkonu fotovoltiky je náročný, neváhajte nás kontaktovať. S celým procesom vám veľmi radi pomôžeme.

odborníci vysvetľujú, koľko vyrobí fotovoltický panel energie

Naša najdôležitejšia rada však znie: Vyberte si spoľahlivého dodávateľa, pretože investícia do fotovoltiky nie je lacná. Na druhej strane, do 5 až 6 rokov sa vám vklad vráti a fotovoltické panely vám budú vyrábať dostatočné množstvo energie ešte ďalšie dve desaťročia. Navrhneme vám fotovoltiku presne na mieru, s ktorou budete môcť ako rodina s vyššou spotrebou energie ušetriť na poplatkoch až 50 %. Môžete totiž využiť aj virtuálnu batériu, prípadne ďalšími spôsobmi optimalizovať využitie fotovoltiky. Idete do toho s nami? 

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *