Od rodinných domov po priemyselné parky – solárna energia sa stala neoddeliteľnou súčasťou modernej energetickej infraštruktúry. Technológia premeny slnečnej energie na elektrickú sa v posledných rokoch teší nárastu popularity. Aj napriek tomu však ešte stále existujú nejasnosti a mýty o tom, aká je účinnosť fotovoltiky.
Mýtus č. 1: Zázrak, ktorý funguje len v slnečnom počasí
Omyl! Fotovoltické panely dokážu vyrábať elektrickú energiu aj v oblačnom počasí alebo zime. Výkon síce v tomto období môže poklesnúť, ale stále má významný prínos pri pokrývaní energetických potrieb. Články totiž reagujú na svetlo, nie teplo. Preto svoju úlohu plnia aj v zime.
Účinnosť fotovoltiky sa neustále zvyšuje
Prvé panely z 50. rokov dosahovali účinnosť len okolo 6 %. Dnes sa účinnosť štandardných komerčných panelov pohybuje v rozmedzí 18 až 22 % a v laboratórnych podmienkach už vedci dosiahli účinnosť viac ako 40 %.
Najefektívnejšou voľbou pre domáce i komerčné použitie sú monokryštalické panely. Ich účinnosť sa pohybuje od 20 do 22 % a neustále sa zlepšuje.
Mýtus č. 2: Drahá technológia dostupná len pre veľké firmy
Ešte pred pár rokmi to tak naozaj bolo. Dovoliť si ju mohli len tí najbohatší alebo skutoční nadšenci. Ale dnes, vďaka technologickému pokroku a rastúcemu dopytu, ceny klesli o desiatky percent a mnohé krajiny vrátane Slovenska ponúkajú aj rôzne dotácie a podpory. To ešte výraznejšie znižuje počiatočné náklady.
Ideálne riešenie pre domácnosti i menšie firmy
Fotovoltické panely sú navrhnuté tak, aby odolávali rôznym poveternostným podmienkam vrátane silného vetra, dažďa, snehu či vysokých teplôt. Ich bežná životnosť sa pohybuje medzi 25 až 30 rokmi. Väčšina výrobcov však garantuje, že po 25 rokoch budú panely stále fungovať na minimálne 80 % svojej pôvodnej kapacity. Navyše si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Stačí ich len občas očistiť od prachu, lístia alebo snehu.
Vďaka svojej odolnosti, nízkej potrebe údržby a dlhoročnej spoľahlivosti sú ideálnym riešením pre domácnosti aj firmy, ktoré hľadajú stabilný a dlhodobý zdroj čistej energie.
Mýtus č. 3: Zdroj energie, ktorý sa len tvári ako zelený
Proces výroby panelov naozaj zahŕňa ťažbu surovín (kremík, kovy) a spotrebu energie, a tak za sebou necháva istú ekologickú stopu, ale v porovnaní s celým životným cyklom systému je to stopa zanedbateľná. V priebehu svojej životnosti fotovoltické systémy vyprodukujú až 20-krát viac energie, než bola potrebná na ich výrobu. To sa v praxi prejavuje významným znížením emisií skleníkových plynov.
Spoľahnite sa na účinnosť fotovoltiky a investuje do budúcnosti
Fotovoltika nie je len spôsob, ako znížiť náklady na elektrinu, ale je dlhodobou investíciou s množstvom výhod. Vlastný zdroj elektriny výrazne znižuje závislosť od distribučných sietí a chráni pred kolísajúcimi cenami energií. Počiatočná investícia sa postupne vráti vo forme úspor za elektrinu a v ďalších rokoch prináša čistý finančný zisk.
Slnečná energia predstavuje finančne výhodné, ale aj ekologické riešenie, ktoré chráni nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie pre vaše deti.
Účinnosť fotovoltiky sa neustále zlepšuje, spoľahlivosť systémov je stále vyššia a návratnosť sa vďaka klesajúcim cenám a dostupným dotáciám výrazne skracuje. Navyše, tento systém výroby elektrickej energie prispieva k ochrane životného prostredia a zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti.
Ak aj vy hľadáte spôsob, ako znížiť náklady na energiu, stať sa energeticky sebestačným a prispieť k ochrane planéty, kontaktujte nás.