Blog
Klimatizácia do domu či bytu – ako si správne vybrať
Časy, keď bola klimatizácia v domácnostiach absolútnou raritou, sú už dávno za nami. Inštalácia tohto zariadenia je dnes už aj cenovo prijateľne dostupným komfortom a v niektorých oblastiach Slovenska už priam nevyhnutnosťou. Na čo sa pri výbere zamerať? Aké parametre zvážiť a akým chybám sa vyhnúť? Prinášame vám praktické rady i návody, ktoré vám pomôžu docieliť nielen výber tej najvhodnejšej klimatizácie, ale aj takej, ktorá bude spĺňať vaše očakávania a zlepší vám kvalitu života.
Výber vhodnej klimatizácie do domu, bytu alebo pracovného prostredia môže byť rozhodujúci nielen pre pohodlie, ale aj pre produktivitu. Okrem ceny klimatizácie a jej výkonu odporúčame zvážiť aj ďalšie faktory, aby ste dosiahli to, že vaša klimatizácia bude nielen účinná, ale aj hospodárna, a čo je najhlavnejšie, prispôsobená vašim individuálnym potrebám. Siahnuť totiž po prvej, ktorá sa vám pozdáva cenou a zdá sa, že je vhodná aj pre rozmer vašej miestnosti, nemusí byť vždy aj najšťastnejšie rozhodnutie. Cena klimatizácie do domu či bytu by nemala byť jediným aspektom pri rozhodovaní. Preto prinášame základné faktory, ktoré je potrebné vopred dôkladne zvážiť.
Veľkosť miestnosti/oblasti
Hneď v úvode je potrebné zamyslieť sa nad veľkosťou a metrážou miestnosti, ktorú chcete klimatizovať. Miestnosti s väčšou plochou alebo vyšším stropom môžu vyžadovať silnejší klimatizačný systém na docielenie požadovanej teploty. Preto je dôležité vedieť vyrátať objem miestnosti. Rovnako dôležitá je tiež výška stropu. Prinášame skvelú pomôcku na presný výpočet ideálneho výkonu klimatizácie, ktorý je potrebný pre konkrétnu miestnosť či priestor.
Vzorec na výpočet výkonu klimatizácie:
- Ak je výška miestnosti rovná alebo menšia ako 2,5 metra: m2 × 100 = výkon vo W
- Ak je výška miestnosti nad 2,5 metra: plocha × výška: m3 × 50 = výkon vo W
-
Zvážte aj orientáciu miestnosti, a najmä počet a rozmery okien.
Zamyslite sa aj nad rozmiestnením potenciálnych tepelných zdrojov v miestnosti, ako sú napríklad elektronika, kuchynské spotrebiče alebo osvetlenie. Tieto zdroje môžu priamo vplývať na celkové zvýšenie teploty v priestore, a ovplyvniť tak potrebu chladenia. Sami iste viete, ako dokáže v kuchyni stúpnuť teplota vzduchu už pri bežnom varení. Alebo vyberáte zariadenie do open-space kancelárie, kde pracuje viac kolegov? Aj počítače sú totiž potenciálnym zdrojom tepla.
Pri výkone klimatizácie neplatí pravidlo, že čím výkonnejšia, tým lepšia. Ak totiž siahnete po neprimerane výkonnej, bude energeticky neefektívna, ale to isté platí aj pri podhodnotenom výkone. Preto je v tomto prípade najvhodnejšia „zlatá stredná cesta“.
Typ klimatizácie
Trh už dnes ponúka niekoľko typov klimatizácií, z ktorých každá má svoje špecifické výhody aj nevýhody. Okenné jednotky sú cenovo dostupné a jednoduché na inštaláciu, zatiaľ čo rozvodné systémy ponúkajú rovnomernejšie chladenie po celej miestnosti. Prenosné klimatizácie sú ľahko prenášateľné a môžu byť ideálne na prenájom alebo dočasné použitie, ale nie sú vhodné na pravidelné a dlhodobé využívanie. Viac sa typom klimatizácií povenujeme v článku nižšie.
Energetická účinnosť
Toto je faktor, ktorý je potrebné mať obzvlášť na zreteli najmä v časoch, keď sú ceny elektriny nestabilné. Klimatizácie s vyšším hodnotením energetického výkonu môžu byť síce drahšie, ale časom vám ušetria peniaze na prevádzkových nákladoch vďaka nižším množstvám spotrebovanej energie. Ak siahnete po síce o pár stoviek lacnejšom zariadení, môže sa stať, že ho do roka zaplatíte v účtoch elektrárňam. A to nechcete.
Značenie energetickej účinnosti
-
Energetická trieda klimatizácií
U nás sa obvykle používa energetická trieda označená písmenami od A+++ (najefektívnejšia) do D (najmenej efektívna). Zariadenia s vyššou energetickou triedou budú spotrebúvať menej energie a to je to, čo si želáme všetci.
-
SEER a EER hodnoty
Pri hodnotení energetického výkonu klimatizačných systémov sa často používajú aj dve hodnoty: SEER (sezónny energetický účinok) a EER (energetický účinok pri záťaži). SEER hodnota meria energetickú účinnosť klimatizácie počas celého sezónneho obdobia, zatiaľ čo EER hodnota meria účinnosť pri určitej vonkajšej teplote. Čím vyššie sú tieto hodnoty, tým efektívnejšia je klimatizácia.
Funkcie a vlastnosti klimatizácie
Nie je klíma ako klíma a to, že zariadenie nesie v názve slovo „automatická klimatizácia“, ešte automaticky neznamená, že bude disponovať vlastnosťami a funkciami ako diaľkové ovládanie, ovládanie prostredníctvom mobilnej aplikácie, časovače prevádzky, možnosť filtrovania vzduchu (odstraňovanie alergénov, prachu a iných škodlivých častíc), senzory na detekciu prítomnosti, vykurovanie, nastavenie orientácie prúdenia vzduchu či ďalšími rôznymi inteligentnými funkciami pre optimalizáciu prevádzky. Vymenovali sme len niektoré, ktoré môžu zásadne prispieť k maximalizácii využitia vašej klimatizácie, a tým aj k vášmu pohodliu.
Hlučnosť
Ak kupujete klimatizáciu prvýkrát, je možné, že si nemusíte uvedomiť, ako veľmi otravný dokáže byť zvuk motora alebo ventilátora. Pre väčšinu ľudí je dôležité, aby klimatizácia bola čo najtichšia, hlavne ak sa nachádza v miestnosti, kde potrebujú tiché prostredie na prácu, relax alebo spánok. Ak teda vyberáte klímu, ktorá bude slúžiť aj na chladenie spálne, na definíciu miery hluku sa zamerajte obzvlášť. Hlučnosť klimatizačných jednotiek sa obvykle meria v decibeloch (dB). Čím nižšia je hodnota dB, tým tichšie je zariadenie. Priemerná hlučnosť klimatizácie sa pohybuje od približne 25 dB (veľmi tiché) do 60 dB (pomerne hlučné). A čo sa týka typov jednotiek, napríklad split a multisplit klimatizácie sú obvykle tichšie ako prenosné alebo okenné klimatizačné jednotky.
Inštalácia a údržba klimatizácie
A opäť sme pri nákladoch. Niektoré typy klimatizácií vyžadujú profesionálnu inštaláciu a tiež pravidelnú údržbu, čo má vplyv na celkové náklady. Okrem samotného mechanického upevnenia jednotky na stenu je dôležitá aj správna poloha jednotky, či už vonkajšej, alebo vnútornej. Umiestnenie na správnom mieste v domácnosti je kľúčové pre optimálny výkon a účinnosť klimatizácie. Vonkajšia jednotka by mala byť umiestnená na dobre vetranom mieste, kde je dostatok priestoru na cirkuláciu vzduchu a minimalizuje sa hlučnosť. Všetky elektrické a chladiace potrubia, ak sú potrebné, by mali byť správne pripojené a izolované, aby sa minimalizovali straty energie a zabránilo sa kondenzácii vlhkosti.
Aj preto je dobré sa pred nákupom poradiť s odborníkmi a zodpovedať si otázku, či je vami vyhliadnutá klimatizácia vhodná na laickú inštaláciu. Ak nie, koľko bude inštalácia stáť, a tiež, či bude jednotka vyžadovať aj profesionálny servis, alebo len bežné čistenie. Nezabudnite sa tiež vopred informovať, čo ovplyvní záruku, aby ste sa neodbornými zásahmi o ňu nechtiac nepripravili.
Typy klimatizácií
Dôležité je porozumieť princípom fungovania, a najmä zvážiť, ktorý druh je najvhodnejší pre vaše konkrétne potreby.
-
Okenné klimatizácie
Tieto jednotky sa inštalujú priamo do okna alebo steny miestnosti a sú vhodné pre menšie priestory.
-
Nástenné klimatizácie – tzv. split alebo multisplit systém
Tieto klimatizácie majú jednu časť umiestnenú v interiéri a druhú časť vonku. Sú ideálne na chladenie jednej alebo viacerých miestností. Multisplit systém je výhodný a praktický tým, že na jednu vonkajšiu jednotku môže byť pripojených niekoľko vnútorných jednotiek.
-
Prenosné alebo mobilné klimatizácie
Ako už vyplýva z názvu, sú to mobilné a ľahko premiestniteľné jednotky, ktoré sú ideálne na dočasné použitie alebo prenájom, teda na príležitostné využívanie.
-
Rozvodné alebo centrálne klimatizácie
Sú vyrobené a navrhnuté na chladenie celej domácnosti alebo väčších komerčných priestorov. Majú vyšší výkon, sú efektívne a poskytujú rovnomerné chladenie. Tiež sú finančne náročnejšie na kúpu aj údržbu.
-
Inverterové klimatizácie
Tieto chladiace jednotky sú schopné prispôsobiť svoj výkon podľa aktuálnych požiadaviek na chladenie. To umožňuje efektívnejšiu reguláciu teploty a nižšiu spotrebu energie v porovnaní s tradičnými klimatizačnými systémami, ktoré pracujú na plný výkon a potom sa vypínajú.
Aká klimatizácia je teda pre vás najvhodnejšia?
Poďme si to zrekapitulovať.
- Pri rozhodovaní odporúčame začať tým, že si premyslíte, ktoré z funkcií a vlastností, ktoré sme spomenuli, sú pre vás najdôležitejšie a ako sa budú hodiť k vašim konkrétnym potrebám a preferenciám.
- Ďalším krokom sú praktické okolnosti ako veľkosť klimatizovanej miestnosti, potreby chladenia, ako aj dostupné inštalačné možnosti a rozpočet.
- Ak máte pochybnosti alebo potrebujete ďalšie informácie, neváhajte sa s nami poradiť.
S predajom a inštaláciami klimatizácií máme vo Workgroups company dlhoročné skúsenosti, ktoré môžete využiť vo váš prospech. Radi vám poskytneme odpovede na všetky otázky či pomoc tak, aby ste vedeli urobiť to najlepšie rozhodnutie, ktoré vám prinesie zlepšenie kvality života a prostredia, či už domáceho, alebo pracovného.
·