Tipy

Ako funguje solárny panel

Solárna energia naberá na sile po celom svete, keďže stále viac krajín začína s prechodom na solárnu energiu ako primárny zdroj energie. Keďže náklady na solárnu energiu v posledných rokoch prudko klesli spolu s významnými zlepšeniami v technickej účinnosti a kvalite výroby, mnohí majitelia domov na Slovensku sa začínajú pozerať na solárnu energiu ako na životaschopné alternatívne energetické riešenie. A keď solárna energia vstupuje na hlavné energetické trhy, veľká otázka znie: “ako fungujú solárne panely?” V tomto článku presne rozoberieme, ako solárne panely vyrábajú energiu pre váš domov a aké pragmatické je skutočne solárne zariadenie.

Ako fungujú solárne panely pre váš domov? Prehľad krok za krokom
Tu je rýchle video vysvetľujúce, ako fungujú solárne panely na výrobu elektriny pre váš domov v angličtine.

 

Pohlcovanie svetla a premena na energiu

Solárne panely fungujú tak, že pohlcujú slnečné svetlo fotovoltaickými článkami, generujú energiu jednosmerného prúdu (DC) a následne ju premieňajú na využiteľnú energiu striedavého prúdu (AC) pomocou invertorovej technológie. Striedavá energia potom prúdi cez domáci elektrický panel a podľa toho sa distribuuje. Tu sú hlavné kroky, ako solárne panely fungujú pre váš domov:

  1. Solárne panely absorbujú slnečnú energiu a premieňajú ju na jednosmerný prúd
  2. Solárny invertor premieňa jednosmerný prúd z vašich solárnych modulov na striedavý prúd, ktorý využíva väčšina domácich spotrebičov
  3. Elektrina prúdi cez váš dom a napája elektronické zariadenia
  4. Prebytočná elektrina vyrobená solárnymi panelmi sa dodáva do elektrickej siete
Nami inštalovaný solárny panel
Nami inštalovaný solárny panel

Ako funguje pripojenie k sieti so solárnymi panelmi?

Hoci výroba elektriny pomocou solárnych panelov môže mať pre väčšinu ľudí zmysel, stále existuje veľa všeobecných zmätkov o tom, ako sieť ovplyvňuje domáci solárny proces. Každý dom, ktorý je pripojený k elektrickej sieti, bude mať niečo, čo sa nazýva elektromer, ktorý váš poskytovateľ energie používa na meranie a dodávku energie do vášho domu. Keď nainštalujete solárne panely na strechu alebo na zemný držiak na vašom pozemku, nakoniec sa pripoja k elektromeru vašej domácnosti. Pomocou tohto meracieho prístroja je možné skutočne pristupovať a merať produkciu vášho solárneho systému.

Väčšina majiteľov domov má prístup k čistému meraniu, čo je hlavný solárny stimul, ktorý výrazne zlepšuje ekonomiku solárnej energie. Ak máte čisté meranie, môžete posielať energiu do siete, keď váš solárny systém nadprodukuje (napríklad počas dňa v slnečných letných mesiacoch) výmenou za kredity na vašom účte za elektrinu. Potom, počas hodín nízkej výroby elektriny (ako sú nočné alebo zamračené dni), môžete použiť svoje kredity na čerpanie ďalšej energie zo siete a uspokojiť dopyt po elektrine v domácnosti. V istom zmysle čisté meranie ponúka bezplatné riešenie ukladania pre vlastníkov nehnuteľností, ktorí využívajú solárnu energiu, vďaka čomu je solárna energia riešením typu všetko v jednom.

Vzhľadom na to, že najbežnejšou averziou ľudí k solárnej energii je otázka, čo robiť v noci alebo počas dní so zlým počasím, riešenie bezplatného ukladania, ktoré je rovnako efektívne ako meranie siete, mení hru z hľadiska prijatia solárnej energie. Tieto typy stimulov, plus skutočnosť, že náklady na solárnu energiu klesli za posledné desaťročie takmer o 70 percent, môžu vysvetliť, prečo solárny priemysel rastie v Spojených štátoch exponenciálnym tempom.

 

Ako fungujú solárne panely na výrobu elektriny?

Štandardný solárny panel (známy aj ako solárny modul) pozostáva z vrstvy kremíkových článkov, kovového rámu, skleneného krytu a rôznych káblov, ktoré umožňujú prúdenie prúdu z kremíkových článkov. Kremík (atómový č. 14 v periodickej tabuľke) je nekov s vodivými vlastnosťami, ktoré mu umožňujú absorbovať a premieňať slnečné svetlo na elektrinu. Keď svetlo interaguje s kremíkovým článkom, spôsobí, že sa elektróny uvedú do pohybu, čo iniciuje tok elektrického prúdu. Toto je známe ako „fotovoltaický efekt“ a popisuje všeobecnú funkčnosť technológie solárnych panelov.

  1. Všeobecný fotovoltaický proces, ako je opísaný vyššie, prebieha prostredníctvom nasledujúcich krokov:
  2. Kremíkový fotovoltaický solárny článok absorbuje slnečné žiarenie
    Keď slnečné lúče interagujú s kremíkovým článkom, elektróny sa začnú pohybovať a vytvárajú tok elektrického prúdu
  3. Drôty zachytávajú a privádzajú túto elektrinu jednosmerného prúdu (DC) do solárneho invertora, aby sa premenili na elektrinu striedavý prúd (AC).

Ďalšie dôležité diely k solárnym panelom
Okrem kremíkových solárnych článkov obsahuje typický solárny modul sklenený kryt, ktorý ponúka odolnosť a ochranu kremíkových fotovoltických článkov. Pod skleneným exteriérom má panel izolačnú vrstvu a ochrannú zadnú fóliu, ktorá chráni pred rozptylom tepla a vlhkosťou vo vnútri panelu. Izolácia je dôležitá, pretože zvýšenie teploty povedie k zníženiu účinnosti, čo má za následok nižší výkon solárnych panelov.

Spoločnosť WorkGroups Company s.r.o. je elektroinštalačná a stavebná firma, ktorá je mierená hlavne na montáž a kompletné zapojenie Fotovoltaických panelov na strechách rodinných domov alebo aj veľkých firiem.

Solárny panel

Máme za sebou už okolo 2000 úspešných projektov. Veríme, že naša planéta môže byť na tom aspoň o trocha lepšie, keď sa viac posunieme ekologickým smerom a začneme využívať naše prirodzené zdroje, ktoré máme okolo nás. Sme skupina mladých a energických chalanov, ktorý sa neboja práce vo výške. Venujeme sa projektom po celej Európe.