Tipy

Ako dlho vydrží solárny panel

Solárny panel, ktorý sme inštalovali

Solárne panely môžu znížiť náklady na energiu, vzhľadom na to, že sú navrhnuté tak, aby vydržali niekoľko desaťročí, solárne panely sa môžu viac oplatiť.

Keď robíte svoj výskum pre tento udržateľný zdroj energie, je dôležité vziať do úvahy, ako dlho zvyčajne solárne panely vydržia. Priemyselný štandard pre životnosť väčšiny solárnych panelov je 25 až 30 rokov. Väčšina renomovaných výrobcov ponúka výrobné záruky na 25 rokov alebo viac.

Priemerný bod zlomu pre úsporu energie solárnych panelov nastáva šesť až 10 rokov po inštalácii. Ak budú panely pokračovať vo výrobe na vysokej úrovni ďalších 15 rokov, počas životnosti solárnych panelov ušetríte tisíce dolárov.

Solárny panel, ktorý sme inštalovali
Solárny panel, ktorý sme inštalovali

Ako dlho vydržia solárne panely?


Čím dlhšie budú vaše solárne panely efektívne vyrábať elektrinu, tým viac peňazí v konečnom dôsledku ušetríte. Dobrou správou je, že väčšina rezidenčných solárnych panelov by mala fungovať 25 rokov, kým sa prejaví degradácia (alebo znížená produkcia energie).

Dokonca aj po tomto bode môžu solárne panely pokračovať v premene slnečného svetla na slnečnú energiu – len s menej efektívnym tempom, ako keď boli nové. Aj keď je nezvyčajné, že solárny panel úplne prestane vyrábať energiu, miera degradácie môže byť dostatočne významná na to, aby ste panely úplne vymenili.

Okrem výrobných záruk na solárne panely mnohí výrobcovia ponúkajú kratšie záruky na súvisiace zariadenia. To môže pomôcť pokryť škody, ku ktorým dochádza v dôsledku extrémnych poveternostných udalostí, spadnutých konárov atď. Regálové systémy pre solárne panely sú tiež oddelené od záruk na solárne panely. Môže dôjsť k poškodeniu vplyvom počasia.

Solárne invertory zvyčajne vydržia 10 až 15 rokov. Táto skrátená životnosť je spôsobená tým, ako tvrdo invertory neustále pracujú na premene energie zo solárnych panelov na elektrinu využiteľnú pre váš domov. Výmena solárnych invertorov stojí v priemere 1 000 až 2 000 €.

Ktoré solárne panely vydržia najdlhšie?


Jedným z najväčších faktorov, ktorý určuje, ako dlho vydržia solárne panely, je kvalita produktu. Solárne panely dostupné na trhu sú klasifikované do troch úrovní: Tier One, Tier Two a Tier Three. Okrem iných kritérií definovaných priemyslom výrobcovia Tier One vyrábajú solárne panely päť alebo viac rokov, majú stabilné financie a sú vysoko uznávaní za služby a kvalitu svojich produktov.

Výrobcovia prvého stupňa majú nielen vyššie štandardy, ale ich solárne panely majú po 25 rokoch často vyšší výkon v porovnaní s panelmi druhého alebo tretieho stupňa. Miera degradácie solárnych panelov prvého stupňa je 0,30 % ročne v porovnaní s 0,50 % pri druhom stupni a 0,80 % pri treťom stupni. Háčik je v tom, že panely Tier One vo všeobecnosti stoja 10 % až 30 % vopred, avšak je veľmi pravdepodobné, že náklady sa časom vrátia.

Podľa štúdie amerického Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu (NREL) je priemerná miera degradácie všetkých solárnych panelov 0,50 %. To znamená, že po 25 rokoch môžete stále očakávať, že váš solárny výkon bude približne 89 % pôvodného výkonu.

Faktory, ktoré ovplyvňujú životnosť solárnych panelov

Niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú životnosť solárnych panelov – ako napríklad klíma a extrémne poveternostné udalosti – sú mimo vašej kontroly. Napriek tomu existujú spôsoby, ako môžete predĺžiť životnosť vašich solárnych panelov.

Kvalita

Ako ukazuje rozdelenie medzi vrstvy solárnych panelov, kvalita vašich panelov predstavuje významný dlhodobý rozdiel vo výstupe. Ak chcete zistiť, aký typ výstupu môžete očakávať, pozrite sa na výrobnú záruku, ktorú ponúka výrobca. Spoločnosti, ktoré ponúkajú 25 a viac rokov, sú ochotné stáť pri svojich produktoch dlhú dobu – a to je pre vás dobré znamenie.

Inštalácia

Vďaka naším skúseným inštalatérom na umiestnení solárnych panelov si môžete byť istí, že regály budú panely dlhodobo podporovať. Ak sú solárne panely nesprávne nainštalované a zapojené, môžu sa rýchlejšie znehodnotiť. Mnohé z najlepších solárnych spoločností tiež ponúkajú kontroly údržby, aby sa ubezpečili, že systém funguje správne, a zachytili všetky problémy skôr, ako sa zmenia na väčšie problémy.

Údržba

Okrem potenciálu úspor a výhod šetrných k životnému prostrediu je jednou z najväčších predností solárnych panelov to, že sú pomerne nenáročné na údržbu. Ak však chcete predĺžiť životnosť svojich solárnych panelov, môže vám pomôcť sa o ne starať. Napríklad úlomky, ktoré sa hromadia na solárnych paneloch, nielen blokujú prístup k slnku, ale môžu tiež spôsobiť škrabance a triesky na paneloch, ktoré vedú k ich rozbitiu. Aby ste sa vyhli situáciám, ako je táto, je rozumné pravidelne čistiť solárne panely alebo inštalovať ochranu proti tvorom zo solárnych panelov.

3 tipy, ktoré môžete vyskúšať, aby vaše solárne panely vydržali dlhšie

Keď investujete do solárnych panelov pre váš dom, nepochybne sa budete chcieť uistiť, že z tejto investície vyťažíte maximum tým, že zaručíte, že vydržia čo najdlhšie. Tu je niekoľko tipov, ako zabezpečiť, aby to vaše solárne panely zvládli:

1. Čistenie a údržba
Čím čistejšie sú solárne panely, tým efektívnejšie dokážu absorbovať slnečné svetlo a naopak budú fungovať. Zatiaľ čo niektoré solárne panely potrebujú týždenné čistenie, iné môžete čistiť každý druhý mesiac. Ako často čistíte solárne panely závisí od toho, kde žijete.

2. Pravidelná údržba a servis
Keď sú veci dobre udržiavané, vydržia dlhšie; to isté platí pre solárne panely. Ak vaše solárne panely nie sú pravidelne čistené alebo neprechádzajú rutinnou údržbou, je pravdepodobnejšie, že sa znehodnotia.

3. Inštalácia
Spôsob, akým je panel nainštalovaný, regálový systém, na ktorom je nainštalovaný, a umiestnenie vašich solárnych panelov na streche môže prispieť k rýchlosti degradácie panelu. Preto je dôležité dbať na inštaláciu solárnych panelov a akékoľvek potenciálne hrozby okolo nich, ako sú nízke konáre stromov.

Spoločnosť WorkGroups Company s.r.o. je elektroinštalačná a stavebná firma, ktorá je mierená hlavne na montáž a kompletné zapojenie Fotovoltaických panelov na strechách rodinných domov alebo aj veľkých firiem.

Solárny panel

Máme za sebou už okolo 2000 úspešných projektov. Veríme, že naša planéta môže byť na tom aspoň o trocha lepšie, keď sa viac posunieme ekologickým smerom a začneme využívať naše prirodzené zdroje, ktoré máme okolo nás. Sme skupina mladých a energických chalanov, ktorý sa neboja práce vo výške. Venujeme sa projektom po celej Európe.