Tipy

Výhody a nevýhody solárnej energie

Solárny panel

Nedávne zvýšenie cien energií, prinútilo spotrebiteľov sa zamyslieť nad otázkou solárnej technológie . Obnoviteľná, ekologická dodávka energie zo solárnej energie však nie je jediným faktorom, ktorý treba zvážiť pri rozhodovaní o prechode vašej domácnosti na solárny systém. 

Ak uvažujete o kompenzácii vplyvu na životné prostredie a zníženie účtov za elektrinu pridaním solárnej energie do vášho domova alebo firmy, náš sprievodca o výhodách a nevýhodách solárnej energie vám môže pomôcť rozhodnúť sa, či je to pre vás udržateľná možnosť.

Solárny panel
Solárny panel

Čo je solárna energia?

Solárna energia je elektrická alebo tepelná energia získaná zo slnečného žiarenia. Solárne panely obsahujú fotovoltaické (PV) články vyrobené z polovodičových materiálov (ako je kremík), ktoré absorbujú elementárne častice zo slnka nazývané fotóny. Keď sú fotóny absorbované panelom, uvoľňujú elektróny z atómov polovodičového materiálu a tok týchto elektrónov v bunke vytvára elektrický prúd, ktorý môžeme nasmerovať do našich obvodov.

Solárne panely môžu byť umiestnené kdekoľvek s množstvom slnečného svetla, ako sú otvorené polia alebo strechy. Čím viac svetla sú panely vystavené, tým väčší potenciál výroby elektriny.

Neustály príval energie Slnka vo forme fotónov možno zhromaždiť, transformovať a použiť na poháňanie nášho sveta – ale pre vás to môže byť skôr otázka nákladovej efektívnosti. Je solárna energia dostatočne účinná na napájanie vášho domu alebo firmy? Nižšie sú uvedené výhody a nevýhody tohto procesu a čo znamená dostupnosť a cena solárnej energie pre spotrebiteľov. Viac o tom ako funguje solárny panel sa dočítate v našom článku.

Výhody a nevýhody solárnej energie

 

VýhodyNevýhody 
Znižuje využitie neobnoviteľných zdrojovVysoké počiatočné náklady
Znižuje účet za energiuZávislosť od slnečného žiarenia
Energetická nezávislosťPriestorové obmedzenia
Dlhodobé úsporyEnvironmentálny dopad výroby
Nízke nároky na údržbuŤažkosti s premiestňovaním
Prínosy pre komunituNedostatok materiálov
Rôzne spôsoby použitiaMožnosti likvidácie/recyklácie môžu byť obmedzené
Ceny elektriny rastú 
Technika sa zlepšuje a ceny klesajú

Výhody slnečnej energie

Znižuje využívanie neobnoviteľných zdrojov

Fosílne palivo zostáva zdrojom v klesajúcej ponuke, ktorý pri spaľovaní na výrobu energie uvoľňuje škodlivé vedľajšie produkty do našej atmosféry. Solárna energia má potenciál pomôcť nám minimalizovať používanie fosílnych palív a vplyv, ktorý máme na životné prostredie.

Znižujú účet za energiu
Solárna energia môže pomôcť väčšine spotrebiteľov napájať ich domy ako alternatíva alebo doplnok k nákupu elektriny zo siete. S rastúcimi cenami energie spotrebitelia môžu prechodom na solárnu energiu ušetriť značné množstvo na mesačných účtoch za elektrinu.

Energetická nezávislosť
Dom, ktorý je úplne závislý od solárnej energie, má schopnosť fungovať úplne mimo siete, najmä ak je doplnený o systém solárnych batérií na udržanie energie aj mimo denného svetla. Tieto batériové systémy môžu tiež zmeniť solárne systémy na núdzové zálohy počas výpadkov prúdu.

Dlhodobé sporenie
Náklady na spustenie solárneho systému predstavujú značné náklady, ale náklady sú zvyčajne zmiernené úsporou na účte za elektrinu. Spotrebitelia môžu často zničiť investíciu – zvyčajne v priebehu šiestich až 10 rokov – a potom môžu začať ťažiť z výhod ešte skôr, ako systém potrebuje výmenu alebo značnú údržbu.

Nízka údržba
Po inštalácii solárny systém vo všeobecnosti vyžaduje pomerne malú údržbu, pokiaľ nie je ovplyvnený environmentálnymi faktormi. Ak sú panely udržiavané čisté a bez nečistôt, mali by naďalej fungovať bez akéhokoľvek ďalšieho zásahu spotrebiteľa po mnoho rokov.

Výhody pre spoločnosť
Proces známy ako čisté meranie umožňuje spotrebiteľom predávať prebytočnú elektrinu, ktorú ich panely vyrobia, späť dodávateľskej spoločnosti, čím sa ďalej znižujú účty za energie. To často znižuje aj závislosť komunity od fosílnych palív.

Rôzne využitie
Solárna energia je mimoriadne všestranná a môže poskytovať energiu nielen našim domácnostiam a spotrebičom, ale aj miestam, kde je smerovanie energie zo siete nepraktické alebo nemožné, ako sú vzdialené oblasti mimo siete, satelity a lode.

Rastúce ceny energie
Cena elektriny za posledných desať rokov stúpa a je nepravdepodobné, že by v blízkej budúcnosti klesla. Solárna energia môže spotrebiteľovi pomôcť udržať nízke účty a vďaka čistému meraniu môžu mnohí spotrebitelia dokonca predať dodatočnú energiu späť spoločnosti energetických služieb, aby premenili rastúce ceny elektriny vo svoj prospech.

Technológia sa zlepšuje a ceny klesajú
Technológia sa od prvých dní solárnej energie výrazne zlepšila a pokroky sa robia každý deň. A čo je ešte lepšie, napriek týmto pokrokom sa zdá, že všadeprítomnosť solárnej energie znížila jej náklady, čím sa solárna energia stala dostupnejšou pre viac spotrebiteľov. Mnohé štátne stimulačné programy môžu tiež pomôcť spotrebiteľom minimalizovať hotovosť, ktorú minú na nový solárny systém.

Nevýhody slnečnej energie


Vysoké počiatočné náklady
Napriek poklesu nákladov na solárnu technológiu za posledných desať rokov si kompletná solárna inštalácia stále vyžaduje značné investície. 

Závislosť na slnečnom svetle
Bez slnečného svetla nemôže systém závislý na slnečnej energii vyrábať energiu. To môže predstavovať problém pre spotrebiteľov v oblastiach s menej ako ideálnymi úrovňami slnečného žiarenia alebo zlým počasím. Solárne batérie na ukladanie prebytočnej energie môžu pomôcť zmierniť tento problém a aj pri konštantnej oblačnosti zostávajú solárne panely cenovo a energeticky dostatočne účinné na to, aby sa ich inštalácia oplatila.

Priestorové obmedzenia
Solárne panely a s nimi spojené rozvody zaberajú miesto. V závislosti od počtu potrebných solárnych panelov môže byť ťažké nájsť dostatok priestoru s primeranou expozíciou, najmä v menej priestranných obytných oblastiach.

Vplyv výroby na životné prostredie
Výroba solárnej techniky má svoje environmentálne nevýhody, pretože ťažba materiálov a výroba solárnych panelov vytvára značné množstvo skleníkových plynov. Úrad pre energetickú efektívnosť a obnoviteľnú energiu vydal správu, v ktorej odhaľuje, že solárne panely sa za seba vyplácajú z hľadiska emisií skleníkových plynov do jedného až štyroch rokov používania, takže aj keď je to určite nevýhoda, veľa z problému sa dá zmierniť.

Ťažkosti s premiestnením
Odinštalovanie solárneho systému a jeho premiestnenie môže byť náročné, časovo náročné a drahé, takže semipermanencia konštrukcií znamená, že panely nie sú často niečo, čo si so sebou vezmete z domu do domu. Často sa najlepšie považujú za investíciu do štruktúry alebo majetku, do ktorého sú pridané.

Nedostatok materiálov
Slnečné svetlo môže byť neobmedzené, ale materiály potrebné na výrobu solárnej technológie nie sú. Dostupnosť surovín potrebných na výrobu solárnych produktov nemusí postačovať na uspokojenie budúceho dopytu a možnosti ťažby týchto materiálov môžu mať významný vplyv na životné prostredie.

Možnosti likvidácie/recyklácie
Solárna technológia obsahuje niektoré z tých istých látok škodlivých pre životné prostredie v mnohých spotrebnej a priemyselnej elektronike, takže správna likvidácia je rozhodujúca. V súčasnosti zostávajú možnosti recyklácie solárnych panelov obmedzené.

Spoločnosť WorkGroups Company s.r.o. je elektroinštalačná a stavebná firma, ktorá je mierená hlavne na montáž a kompletné zapojenie Fotovoltaických panelov na strechách rodinných domov alebo aj veľkých firiem.

Solárny panel

Máme za sebou už okolo 2000 úspešných projektov. Veríme, že naša planéta môže byť na tom aspoň o trocha lepšie, keď sa viac posunieme ekologickým smerom a začneme využívať naše prirodzené zdroje, ktoré máme okolo nás. Sme skupina mladých a energických chalanov, ktorý sa neboja práce vo výške. Venujeme sa projektom po celej Európe.