Tipy

Výhody klimatizácie alebo prečo by ste ju mali mať doma aj vy

žena číta knihu na gauči, má pustenú klimatizáciu

Nespornou výhodou klimatizácie v byte či dome je prispôsobenie teploty vašim aktuálnym potrebám. Ak je vám zima, môžete si klimatizáciou prikúriť, a v lete, keď potrebujete miestnosť ochladiť, znovu vám na tento účel poslúži vaša klimatizácia. Výhody klimatizácie sú však oveľa bohatšie. Má mnoho pozitívnych vplyvov na komfort života a na zdravie prostredia, v ktorom sa najčastejšie zdržiavame. 

Klimatizácia zlepšuje kvalitu vzduchu

Moderné klimatizačné jednotky sú vybavené filtrovaním vzduchu, čo pomáha odstraňovať prach, peľ, alergény a iné nečistoty zo vzduchu, ktorý dýchame, čím sa zlepšuje jeho kvalita.

Ak budete doma používať klimatizáciu, tak zredukujete dráždivé častice vo vzduchu, či už je to peľ, prach, alebo rôzne alergény, a môžete tak znížiť riziko astmatických záchvatov. Klimatizácia je teda vhodná tak pre alergikov, ako aj pre astmatikov. Filtruje vzduch, zachytáva rôzne druhy nečistôt a zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri.

žena leží na gauči a užíva si výhody klimatizácie

Medzi výhody klimatizácie patrí aj kontrola vzdušnej vlhkosti

Ak máte doma vysokú vlhkosť, klimatizácia vám s týmto problémom môže pomôcť. Rovnako vám pomôže s elimináciou plesní.

Klimatizácia pomáha udržať optimálnu úroveň vlhkosti vo vašom obydlí. Tá je častým problémom, pretože s ňou súvisí rast plesní, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie a môžu vyvolať aj viaceré zdravotné ťažkosti. Pravidelným chodom klimatizácie však môžete udržať vlhkosť vzduchu v optimálnej hladine.

Klimatizácia pozitívne vplýva na kvalitu spánku

Extrémne teplo alebo príliš veľký chlad môžu váš spánok narušiť. Vďaka správnej teplote v spálni sa však môžete vyspať naozaj doružova.

Telo najlepšie regeneruje a odpočíva pri nižších teplotách, čo môže byť v lete dosť problém. Je však dôležité teplotu v interiéri udržať v hladine, ktorá je pre naše telo prospešná, a s tým nám pomáha práve klimatizácia. Optimálna teplota na spanie môže byť síce individuálna, ale odporúčané hodnoty sa pohybujú medzi 18 až 22 stupňami Celzia. Práve s klimatizáciou môžete odporúčanú hodnotu dosiahnuť celkom pohodlne, bez ohľadu na to, aké je vonku počasie.

Klimatizácia chráni nielen vás, ale aj vašu elektroniku

V súčasnosti často bojujeme s vysokými letnými teplotami, čo určite neprospieva ani elektronickým zariadeniam. Ak ich chcete chrániť pred prehriatím, klimatizácia je riešením.

Keď sú vonku horúčavy, nie je teplo len nám, ale aj elektronike, ktorú používame. Dochádza k zvýšenému riziku jej poškodenia a najviac, samozrejme, trpia počítače a televízory. Ak však máte klimatizáciu zapnutú, tak znižujete šancu, že tieto spotrebiče sa prehrejú.

Ak pracujete z domu, klimatizácia je investíciou, ktorá sa oplatí

Klimatizáciu odporúčame aj vtedy, ak pracujete z domu. Pomôže vám lepšie sa koncentrovať a zvýši vašu produktivitu.

Pre koncentráciu a dobrú pohodu je veľmi dôležité, aby bola teplota v miestnosti, v ktorej pracujete, optimálna. Príliš vysoké teploty môžu vo vás vyvolať ospalosť a znížia vašu pracovnú výkonnosť. Príliš nízke teploty zas môžu odvádzať vašu pozornosť a spôsobovať nepohodlie, pretože vám je jednoducho zima. Vďaka klimatizácii si môžete nastaviť teplotu presne tak, ako je pre vaše telo prospešné.

žena sedí na gauči a ukazuje dohora, na klimatizáciu, pracuje z domu, notebook na stole

Výhody klimatizácie, o ktorých ste možno nevedeli

Jednou z najväčších výhod klimatizácie je, že nemusíte mať otvorené okná a neriskujete tak, že vám dnu vletí hmyz. Nedostane sa dovnútra ani cez klimatizačnú jednotku. Nemusíte sa ničoho obávať. Ďalšou výhodou zatvorených okien je, že vás nebude nič vyrušovať. Príjemnú teplotu získate aj bez toho, aby ste museli mať okno otvorené, čo môže byť problém hlavne v rušnejších častiach mesta alebo ak bývate pri detskom ihrisku či frekventovanej ceste. Okrem toho, klimatizácia pozitívne vplýva aj na celkové zdravie. Minimalizuje napríklad riziko dehydratácie. 

Ak ste začali uvažovať nad tým, že by ste si zadovážili domov klimatizáciu, určite sa na nás obráťte. Pomôžeme vám s jej výberom. 

Súvisiace príspevky