Tipy

Vieme, či sa oplatí tepelné čerpadlo

tepelné čerpadlo pred domom

Tepelné čerpadlo môžete vidieť v mnohých domácnostiach i komerčných budovách. Využíva sa tak na vykurovanie, ako aj na chladenie. Predstavuje efektívne, ale aj ekologické riešenie vykurovania i chladenia, pretože využíva prírodné tepelnoenergetické zdroje. Jeho význam v súčasnosti nemôžeme prehliadať. Rastúce ceny energií a potreba znížiť emisie CO2 sú jedným z hlavných faktorov, ktoré čoraz viac ľudí nútia využívať alternatívne zdroje energie.

Ako funguje tepelné čerpadlo

Najjednoduchšie povedané, prevádza teplo z jedného miesta na druhé. Využíva prírodné tepelnoenergetické zdroje, ako sú vzduch, voda alebo zem, na vytváranie tepla alebo chladu. Pracuje na princípe neustálej zmeny skupenstva kvapaliny na plyn a naopak.

Existuje viacero typov tepelných čerpadiel, ktoré sa rozlišujú podľa toho, aký zdroj tepla využívajú:

  • Tepelné čerpadlo typu vzduch – voda sa inštaluje veľmi jednoducho a v porovnaní s inými typmi tepelných čerpadiel vyžaduje najnižšie investičné náklady. V zimných mesiacoch však môže mať menšiu účinnosť.
  • Tepelné čerpadlo typu voda – voda, naopak, poskytuje stabilný zdroj tepla a hodí sa aj pre väčšie domy, či dokonca pre veľké komerčné budovy. Vyžaduje si však prístup k vodnému zdroju.
  • Tepelné čerpadlo typu zem – voda je takisto stálym zdrojom tepla počas celého roka a má veľmi dlhú životnosť. Vyžaduje si však zemný vrt pre kolektor, a tak sa investičné náklady na začiatku môžu vyšplhať vyššie.

Každý typ tepelného čerpadla má výhody aj nevýhody. Mali by ste preto zvážiť, ktorý systém najviac vyhovuje vašim potrebám, podmienkam, ale aj rozpočtu. Potom už ostáva len obrátiť sa na odborníkov a vybrať vaše nové tepelné čerpadlo.

Kedy sa vám vráti investícia do tepelného čerpadla

Výška investície do tepelného čerpadla závisí od toho, aký typ ste si vybrali. Každé tepelné čerpadlo vám však pomôže usporiť na energiách v porovnaní s tradičnými vykurovacími systémami:

  • Môže byť o 50 až 70 % energeticky účinnejšie ako tradičné plynové alebo elektrické vykurovacie systémy.
  • V dôsledku nižších nákladov na energie môžete ročne na vykurovaní usporiť 30 až 50 %.

S typom tepelného čerpadla, samozrejme, súvisia aj počiatočné náklady na zariadenie, inštaláciu, ale aj prevádzkové náklady. Nevieme teda presne vytýčiť, kedy sa vám investícia do tepelného čerpadla vráti. Konkrétna časová návratnosť investície závisí aj od cien energií, klimatických podmienok, ale tiež efektívnosti daného tepelného čerpadla. Môžeme však povedať, že s rastúcimi cenami energií a vďaka zlepšovaniu technológie tepelných čerpadiel sa časová návratnosť investície znižuje a tepelné čerpadlá sa stávajú stále atraktívnejšou možnosťou.

tepelné čerpadlo

Aké ekologické výhody majú tepelné čerpadlá

Vďaka využívaniu obnoviteľných zdrojov energie a efektívnemu prevodu tepla tepelné čerpadlo prispieva aj k ochrane životného prostredia a znižuje emisie skleníkových plynov, podobne ako fotovoltika. Využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ako sú napríklad vzduch, voda alebo zem, sa vďaka ich udržateľnosti vždy oplatí. Tepelné čerpadlá produkujú v porovnaní s tradičnými vykurovacími systémami menej CO2, čím znižujú ekologický odtlačok. Používanie tepelných čerpadiel znižuje aj spotrebu fosílnych palív, čo má pozitívny vplyv na životné prostredie.

Ak chcete, aby vaše tepelné čerpadlo fungovalo ešte účinnejšie, dôkladne izolujte steny, strechu aj podlahy. Tepelnú izoláciu budovy vylepšia i moderné okná a dvere s dvojitým alebo až trojitým sklom.

Maketa energeticky úsporného domu s tepelným čerpadlom i fotovoltikou

Chcete tepelné čerpadlo aj vy?

Ak chcete aj vy urobiť krok k ekologickejšiemu a energeticky efektívnejšiemu vykurovaniu,  zaobstarajte si tepelné čerpadlo. Toto zariadenie má nielen ekonomické výhody, ale prispieva aj k ochrane životného prostredia.

Ak ste sa rozhodli pre tepelné čerpadlo alebo zvažujete aj iné možnosti výroby elektriny, napríklad fotovoltiku, sme tu pre vás a radi vám pomôžeme. Vďaka našim skúsenostiam a odborným zručnostiam nájdeme aj pre vašu domácnosť, či dokonca komerčnú budovu ideálne riešenie. Nečakajte, začnite šetriť a chrániť životné prostredie ešte dnes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *