Tipy

Pomôžeme vám vybrať najvýhodnejší fotovoltický systém

peniaze, eurá, na pozadí fotovoltika na streche

Rozhodli ste sa investovať do fotovoltiky? Výborne! Investícia do fotovoltického systému sa určite oplatí. Na základe niekoľkých kľúčových údajov vám vieme vypočítať, koľko vás fotovoltický systém vyjde, ale aj to, koľko by ste mohli pomocou fotovoltiky usporiť. Potrebujeme od vás len niekoľko základných informácií, aby sme vám mohli navrhnúť najvýhodnejšie riešenie.

Typ objektu nám veľa napovie

Fotovoltický systém môžeme inštalovať na rôzne typy objektov, či už sú to domy, firmy, farmy, alebo iné objekty. Musíme ale vedieť, kam fotovoltický systém umiestnime a na čo má slúžiť. Každý typ objektu má, samozrejme, iné energetické požiadavky, ale aj stavebné možnosti na inštaláciu. Od toho sa potom odvíjajú aj náklady na fotovoltiku. Pri domoch napríklad musíme brať do úvahy nielen priestorové možnosti, a teda rozlohu strechy, ale aj rôzne požiadavky na estetiku. Pri firmách toto nemusíme brať do úvahy, ale musíme mať na pamäti oveľa vyššie energetické požiadavky. Len keď budeme poznať typ objektu a jeho účel, môžeme navrhnúť najvýhodnejší fotovoltický systém.

Fotovoltický systém musí kopírovať vašu priemernú spotrebu

Vaša priemerná spotreba nám veľa napovie o tom, koľko fotovoltických panelov budete potrebovať, aby pokryli všetky vaše energetické potreby. Odhadneme, aká bude konečná cena vášho fotovoltického systému. Navrhneme ho tak, aby zastrešil vašu spotrebu energie a pomohol vám ušetriť aj tým, že nadbytočnú energiu môžete predať naspäť do siete. Naším cieľom je, aby sa vám to, čo investujete do vášho fotovoltického systému, v rozpätí najbližších rokov aj vrátilo späť. Práve to je po ochrane životného prostredia najväčším stimulom, prečo sa ľudia stále viac zaujímajú o obnoviteľné zdroje energie.

makety domy, žiarovky, fotovoltiky a veternej turbíny

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Potrebujeme poznať vaše plány v oblasti dokupovania ďalších elektrických zariadení. Pri navrhovaní toho najefektívnejšieho fotovoltického systému musíme myslieť aj na to, či sa vaša priemerná spotreba bude v budúcnosti meniť. Ak napríklad čakáte prírastok alebo uvažujete nad založením rodiny, musíme myslieť na to, že budete potrebovať na míňanie väčšiu zásobu energie, ako doteraz. Akékoľvek elektrické zariadenie, ktoré si do vášho domu nainštalujete, napríklad si plánujete urobiť v dome podcastovú miestnosť, ovplyvní veľkosť a kapacitu fotovoltického systému. Dané informácie zisťujeme nie preto, že by nás zaujímal váš súkromný život, ale preto, lebo chceme už teraz nastaviť fotovoltický systém na vaše budúce potreby.

Fotovoltický systém ovplyvňuje aj typ strechy

Výber najvýhodnejšieho fotovoltického systému ovplyvňuje aj typ strechy na vašom dome. Rôzne typy striech totiž inštalácii fotovoltických panelov poskytujú iné podmienky. Nielen tvar strechy, ale aj materiál, z ktorého je strecha vyrobená, môžu ovplyvniť montáž fotovoltického systému. Preto potrebujeme o vašej streche vedieť čo najviac ešte predtým, ako navrhneme konkrétny fotovoltický systém, aby sme ho mohli prispôsobiť presne na váš dom. Musíme napríklad brať do úvahy, koľko fotovoltických panelov sa na vašu strechu skutočne zmestí, a rovnako aj to, ako je vaša strecha orientovaná. To všetko totiž môže ovplyvniť celkový výkon fotovoltického systému.

Batériové úložisko alebo virtuálna batéria?

Môžete si vybrať medzi batériovým úložiskom a virtuálnou batériou v závislosti od vašich konkrétnych potrieb. Ak chcete byť čo najviac nezávislí od distribučnej siete a je pre vás dôležité mať záložný zdroj energie v prípade výpadku elektriny, tak batériové úložisko je pre vás tou správnou voľbou. Ak sa zameriavate skôr na optimalizáciu spotreby energie a minimalizáciu nákladov, vhodnejšou voľbou pre vás bude virtuálna batéria. Podľa toho, pre aký typ úložiska sa rozhodnete, tak tomu prispôsobíme aj konkrétny fotovoltický systém. 

maketu domu, na streche fotovoltický systém, kalkulačka, plány

Ohrev teplej úžitkovej vody elektrinou

Potrebujeme vedieť, či ohrievate teplú úžitkovú vodu elektrinou alebo či to plánujete fotovoltikou robiť. Ohrev teplej úžitkovej vody elektrinou totiž zvyšuje celkovú spotrebu energie, a tak ovplyvní aj veľkosť fotovoltického systému. Samozrejme, i cenu fotovoltiky. Keď vieme, že chcete použiť elektrickú energiu na ohrev teplej úžitkovej vody, tak môžeme túto spotrebu celkom jednoducho a pohodlne zahrnúť do návrhu fotovoltického systému, ktorý pre vás pripravujeme.

Fotovoltický systém a prítomnosť tienenia

Na výkon fotovoltického systému, pravdaže, vplýva aj prítomnosť tienenia. Jednoducho povedané, tienenie znižuje množstvo slnečného žiarenia, ktoré sa dostane na povrch fotovoltických panelov. Aj keď je len časť fotovoltického systému v tieni, tak to ovplyvní  celkový jeho výkon, a preto na to treba myslieť už pri jeho inštalácii. Existujú  totiž spôsoby, ako minimalizovať vplyv tienenia na výkon fotovoltického systému, ale aby sme ich mohli vo vašom systéme využiť, potrebujeme to vedieť. 

Naozaj nepotrebujeme veľa informácií, aby sme vám mohli navrhnúť riešenie, ktoré bude pre vás najvýhodnejšie. Stačí vyplniť formulár, ktorý nájdete na našej stránke, a my vám radi poradíme, ako si vybrať ten najvýhodnejší fotovoltický systém. Postačí nám niekoľko kľúčových údajov a vy získate prehľad o potenciálnych úsporách aj o veľkosti potrebnej investície.

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *