Tipy

Aká je budúcnosť fotovoltiky? Predstavujeme nové vynálezy a technologické trendy

budúcnosť fotovoltiky

Preskúmajte s nami budúcnosť fotovoltiky, v ktorej sa stretávajú inovácie s praktickým využitím a kde každý nový objav môže byť krokom k čistejšiemu a efektívnejšiemu svetu. Budúcnosť fotovoltických panelov sa dnes nielen formuje, ale aj dramaticky mení vďaka revolučným technológiám a inovatívnym materiálom. Technológie sa neustále posúvajú na nové úrovne účinnosti, do popredia sa dostávajú organické články a integrácia fotovoltických technológií priamo do stavebných materiálov. Prechod na solárnu energiu sa stáva realitou.

Inovatívne technológie a materiály tvoria budúcnosť fotovoltiky

Poznáme niekoľko rôznych technológií fotovoltických panelov. Najbežnejšou technológiou je kryštalický kremík:

  • Monokryštalický kremík sa vyrába z jedného kryštálu kremíka. Má charakteristickú čiernu farbu a fotovoltický panel dosahuje účinnosť až 22 %. 
  • Polykryštalický kremík je menej účinný, má modrú farbu a nižšie výrobné náklady. 

Alternatívou sú tenkovrstvové fotovoltické panely. Môžu sa použiť na rôznych povrchoch, pretože sú flexibilnejšie ako kryštalický kremík. Navyše majú nízkoprofilový dizajn a sú extrémne tenké. Na vzostupe sú perovskitové fotovoltické panely, ktoré využívajú novú triedu materiálu, absorbujú svetlo efektívnejšie ako iné materiály a aktuálne dosahujú účinnosť od 20 do 25 %. Ďalšou technológiou je TopCon, ktorá zvyšuje celkovú účinnosť premeny slnečnej energie na elektrickú. Využíva kremík typu N, vďaka čomu sú fotovoltické panely menej citlivé na degradáciu spôsobenú svetlom a majú lepšie teplotné koeficienty. To sa však odrazí nielen v ich vyššom výkone a dlhej životnosti, ale aj v cene.

Nová éra fotovoltiky

Účinnosť perovskitových fotovoltických panelov je približne 25 %, avšak v súčasnosti sa vyvíjajú perovskitové panely s účinnosťou viac ako 30 %. Kombinácia perovskitových článkov s tradičnými kremíkovými umožňuje zvýšenie celkovej účinnosti. Tandemové články dokážu lepšie využívať širšie spektrum slnečného svetla, čím sa zvyšuje ich výkon. Ďalšou perspektívnou technológiou sú tenkovrstvové fotovoltické články, ktoré sú tenšie a ľahšie, čo znižuje náklady na ich výrobu a inštaláciu. 

Organické fotovoltické články sú vyrobené z organických materiálov, ktoré sú ekologické a ľahko recyklovateľné. Ich účinnosť je zatiaľ nižšia ako účinnosť kremíkových alebo perovskitových článkov, ale rýchly pokrok vo výskume naznačuje, že v budúcnosti by sa to mohlo zlepšiť. Organické fotovoltické články sú totiž flexibilné, a tak ľahko integrovateľné do rôznych povrchov.

inštalácia fotovoltiky na strechu domu

Budúcnosť fotovoltiky závisí aj od rozvoja technológií integrujúcich fotovoltické články priamo do stavebných materiálov, ako sú napríklad strechy, fasády a okná. Táto integrácia by umožnila, aby budovy vyrábali vlastnú energiu bez potreby samostatných fotovoltických panelov. Rovnako dôležitý je aj vývoj flexibilných a prenosných fotovoltických panelov, ktoré by sa dali ľahko nainštalovať aj na zakrivené plochy.

Budúcnosť fotovoltiky sa začína už dnes

Fotovoltika sa dnes využíva v rôznych oblastiach. Najčastejšie ju môžeme vidieť na strechách rodinných domov, kde fotovoltické panely produkujú elektrinu pre domácnosť. Stále častejšie ju však využívajú aj komerčné a priemyselné budovy. Inštaluje sa na strechy obchodných centier, skladov a tovární. Súvisí to s existujúcou legislatívou, ktorá podporuje využívanie fotovoltických panelov na verejných a komerčných budovách. V Európskej únii napríklad nové verejné budovy musia od roku 2021 spĺňať požiadavky na takmer nulovú spotrebu energie, čo často zahŕňa aj využitie solárnej energie. Cieľom Európskej únie je do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Práve preto Európsky parlament zaviedol povinnosť od roku 2030 inštalovať na strechy nových budov solárne panely. Najprv sa musí inštalovať fotovoltika na nové verejné a iné než obytné budovy. Nasledovať budú už existujúce verejné budovy zoradené od najväčších po tie najmenšie. Všetky však musia požiadavku splniť do konca roka 2030.

Široké uplatnenie fotovoltiky od prenosných nabíjačiek po dopravné prostriedky

Na malé spotrebiče a solárne nabíjačky sme si už zvykli. Prenosné nabíjačky a power banky nabíjané solárnou energiou sa využívajú čoraz častejšie. Fotovoltika nachádza uplatnenie v mnohých aspektoch moderného života. Môžeme ju nájsť aj v dopravných prostriedkoch. Mnohé vozidlá majú fotovoltické panely, ktoré nabíjajú batérie a predlžujú dojazd. V poľnohospodárstve sa využívajú zavlažovacie čerpadlá poháňané slnečnou energiou, čím sa zefektívňuje zavlažovanie polí.

Globálni lídri fotovoltiky: najväčšie solárne projekty

Jedným z najväčších lídrov v oblasti fotovoltiky je v súčasnosti Čína. Len nedávno spustila jeden z najväčších solárnych projektov sveta. Solárny park Huanghe Hydropower Hainan v provincii Čching-chaj má kapacitu 2,2 GW a pokrýva plochu 15 400 hektárov. Veľké fotovoltické projekty sa nachádzajú aj v USA. Solárna elektráreň Ivanpah sa nachádza v púšti Mojave v Kalifornii. Je to najväčšia solárna elektráreň v USA s kapacitou 392 MW a rozlohou 13 200 hektárov. V Európe vo fotovoltike vyniká Nemecko. Nachádza sa tu solárny park PVS-900, ktorý nájdete v Bavorsku a má kapacitu 900 MW a rozlohu 1 000 hektárov. Obrovský potenciál vo fotovoltike má však aj India. Solárna elektráreň Bhadla v štáte Rádžastán s kapacitou 2,25 GW je v súčasnosti najväčšou solárnou elektrárňou v Indii a jednou z najväčších na svete.

veľká solárna elektráreň

Budúcnosť fotovoltiky na Slovensku: sme na ceste k udržateľnosti

Aj Slovensko sa aktívne zapája do rozvoja fotovoltických projektov, aj keď v porovnaní s vyššie spomenutými svetovými lídrami v menšej miere. Fotovoltika na Slovensku sa však neustále vyvíja a nové projekty a iniciatívy prispievajú k zvyšovaniu podielu obnoviteľných zdrojov energie v krajine. Aj keď nie je Slovensko globálnym lídrom, aktívne sa podieľa na prechode na udržateľnejšie zdroje energie. Mnohé mestá a obce na Slovensku inštalujú solárne panely na verejných budovách, ako sú školy, úrady a nemocnice, ale nie preto, lebo im to prikazuje nariadenie Európskej únie, ale preto, lebo vo fotovoltike vidia príležitosť, ako zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov, znížiť náklady na energiu a podporiť udržateľnosť. Ak sa chcete k tejto iniciatíve pripojiť aj vy, kontaktujte nás. Máme riešenie aj pre vás.

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *