Tipy

Naozaj sa investícia do fotovoltiky oplatí alebo ide len o módny trend?

investícia do fotovoltiky, rodina, fotovoltika na dome

Solárna energia sa v posledných rokoch stala fenoménom považovaným za kľúčový v boji proti klimatickej zmene. Je to naozaj spôsob, ako zabezpečiť energetickú nezávislosť krajín? Je investícia do fotovoltiky skutočne výhodná a dlhodobá? Čo ak ide len o módny trend, ktorý časom upadne? Preskúmajme preto výhody, ale aj výzvy spojené s touto technológiou, a zistime, či má potenciál byť skutočnou investíciou, ktorá sa oplatí.

Prečo popularita fotovoltiky neustále rastie?

V posledných rokoch pokrok v technológii výroby a rastúca konkurencia na trhu výrazne znížili ceny fotovoltických panelov. Vďaka tomu sa technológia stala dostupnejšou. Na druhej strane, ceny tradičných zdrojov energií sa neustále zvyšujú. Spotrebitelia tak hľadajú alternatívne spôsoby, ako znížiť náklady. Solárna energia ponúka reálnu šancu na zníženie mesačných výdavkov pre domácnosti i firmy vyrábajúce vlastnú elektrinu. Dokonca prináša aj dodatočné príjmy v prípade nadbytočnej výroby a predaja späť do distribučnej siete.

Na rozdiel od fosílnych palív, ktoré sú vyčerpateľné a zároveň znečisťujú životné prostredie, slnko je nevyčerpateľným a čistým zdrojom zelenej energie. Solárna energia neprodukuje emisie skleníkových plynov, a pomáha tak znižovať uhlíkovú stopu. Jedným z najväčších lákadiel je však energetická nezávislosť. Vlastná výroba energie aj vám umožní znížiť závislosť od veľkých energetických spoločností.

infografika

Je investícia do fotovoltiky skutočne výhodná?

Návratnosť investície do fotovoltických panelov závisí od viacerých faktorov. Spomeňme veľkosť inštalácie, spotrebu domácností, aktuálne ceny elektriny a dostupné štátne dotácie. Ak napríklad inštalácia systému stojí 6 000 eur (čo, samozrejme, závisí od výkonu a typu systému) a ročné úspory sú 800 eur (vďaka vlastnej výrobe a predaju prebytkov), návratnosť investície sa pohybuje v rozmedzí 7 až 8 rokov. Potom už systém prináša čistý zisk, keďže náklady na údržbu sú minimálne a energia je zadarmo.

Fotovoltické panely majú dlhú životnosť v rozmedzí 25 až 30 rokov. Ich účinnosť klesne len veľmi nepatrne. Výrobcovia garantujú, že elektráreň bude produkovať aj po 25 rokoch minimálne 80 až 85 % svojej pôvodnej kapacity. Okrem toho môže inštalácia fotovoltických panelov zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti, čo využijete v prípade budúceho predaja.

Ako si vybrať správneho dodávateľa a čo zvážiť pred investíciou do fotovoltiky?

Porovnajte si ponuky od rôznych dodávateľov. Nepozerajte sa však len na cenu, ale v prvom rade na kvalitu produktov a ponúkaných služieb. Skontrolujte aj transparentnosť ponuky. Zahŕňa všetky náklady vrátane inštalácie materiálov, dopravy a prípadných dodatočných poplatkov?

investícia do fotovoltiky

Myslite na to, že lacnejšie riešenia zároveň môžu znamenať aj nižšiu kvalitu komponentov a menej skúsených inštalatérov. To, samozrejme, v dlhodobom horizonte môže ovplyvniť aj výkon vašej fotovoltickej elektrárne. Preverte si preto referencie a hodnotenia predchádzajúcich zákazníkov.  Investíciou do kvalitného dodávateľa a profesionálnej inštalácie si zabezpečíte spoľahlivé fungovanie fotovoltického systému na ďalšie desaťročia. Vyberte si dodávateľa s dobrou povesťou, ktorý ponúka kvalitné služby.

Chceli by ste sa dozvedieť viac o konkrétnych výhodách fotovoltiky?

Fotovoltika nie je len módny trend, ale dlhodobo udržateľné a ekonomicky výhodné riešenie. Kombinácia technologického pokroku, ekologických výhod a aj podpory zo strany štátu z nej robí perspektívnu investíciu do budúcnosti. Predpokladáme, že dopyt po energii bude neustále narastať a zároveň sa budú zásoby fosílnych palív zmenšovať. Čo nás teda čaká? 

  • V členských štátoch Európskej únie sa budú musieť od roku 2027 na všetky nové verejné a nebytové budovy s úžitkovou plochou nad 250 m2 inštalovať solárne systémy. 
  • Od roku 2028 bude fotovoltika povinná na strechách všetkých existujúcich verejných a nebytových budov s úžitkovou plochou nad 400 m2. Nevyhnú sa tak hĺbkovým a rozsiahlym rekonštrukciám.
  • Ciele sú však ešte smelšie, pretože od roku 2030 bude fotovoltika povinná aj na všetkých nových bytových domoch

Všetky tieto opatrenia sú výsledkom smerníc, ktoré zavádza Európska únia s cieľom výrazne uľahčiť prechod na obnoviteľné zdroje energie a zvýšiť energetickú efektivitu budov. Do roku 2050 chce dosiahnuť klimatickú neutralitu.

selfie pri fotovoltike

Je investícia do fotovoltiky dobrý nápad? Verdikt!

Z pohľadu dlhodobej úspory a ochrany životného prostredia určite áno. Zvážte však aj individuálne faktory, a teda spotrebu energie, veľkosť strechy a miestne podmienky. Ak sú všetky v prospech solárnej energetiky, fotovoltika bude výhodnou investíciou s dlhodobým prínosom aj pre vás. S nami určite áno. Kontaktujte nás.

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *