Tipy

Montáž fotovoltiky na rôzne typy striech

návrh domu, plán, fotovoltika

Fotovoltické panely sa na strechách budov objavujú stále častejšie. Sú symbolom aktuálnej zelenej éry a význam o túto technológiu je stále väčší. Čoraz viac a viac ľudí spoznáva ich výhody. A tak možno aj vy stojíte pred otázkou, či sa hodia aj na váš dom. Vysvetlíme vám preto, ako prebieha montáž fotovoltiky na rôzne typy striech.

Aký je ideálny materiál strechy?

Montáž fotovoltiky je možná na rôzne typy striech bez ohľadu na to, či ide o škridlovú, alebo plechovú. V prípade plechovej krytiny sa však pred inštaláciou panelov musí určiť presné umiestnenie krokiev. Inak nie je ani plech prekážkou. Aj betónová a pálená škridla sú vhodné na montáž. V podstate ani neexistuje univerzálny a ideálny materiál, pretože každá je iná a vždy si vyžaduje individuálne posúdenie. Výkon systému ovplyvňuje oveľa viac faktorov a materiál strechy je v podstate len jeden z mnohých. 

montáž fotovoltiky na rôzne typy striech

Ak sa obrátite na odborníka, takmer vždy sa podarí vymyslieť spôsob, aby ste fotovoltiku mohli mať. Jediné podmienky, ktoré musíte spĺňať: dostatočná pevnosť a nosnosť strechy. Panely a konštrukcia, na ktorú sa uchytia, majú totiž svoju váhu.

Akú úlohu zohráva orientácia strechy?

Orientácia je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich výkon elektrárne. Čím kolmejšie dopadá slnečné žiarenie na panel, tým viac energie dokáže vyprodukovať. Ideálnou je orientácia na stranu, z ktorej dopadá najväčšie množstvo slnečného svetla. V našich podmienkach je to väčšinou juh. Na panely na južnej strane počas dňa dopadá slnečné žiarenie dlhšie, a tak zvyšujú celkový výnos energie. Takto dokáže systém využiť maximum slnečného žiarenia. 

Nič sa však nedeje, ak je strecha orientovaná na inú stranu. Východ a západ síce nie sú také výhodné, ale tiež dokážu vygenerovať značné množstvo energie. Odporúčame však rozložiť panely na rôzne svetové strany. Maximalizujete tak výkon vašej elektrárne. 

A čo sklon strechy?

Samozrejme, aj sklon ovplyvňuje, ako dokážu panely zachytiť žiarenie zo slnka. Na Slovensku sa používa sklon približne 35 stupňov. Ak má vaša strecha iný, nič sa nedeje. Existujú špeciálne montážne konštrukcie, ktoré dokážu odchýlku kompenzovať. Preto sa fotovoltické panely hodia aj na ploché typy striech.

fotovoltika na plochej streche

V podstate platí, že čím je strecha jednoduchšia a menej členitejšia, tým je montáž ľahšia a systém efektívnejší. Na jednoduchej sa ľahšie dodržiavajú napríklad aj predpísané rozstupy medzi jednotlivými panelmi

Čo ste o montáži fotovoltiky na rôzne typy striech možno nevedeli

Fotovoltická zostava sa nedáva priamo na povrch strechy, ale v prvom rade sa na krytinu musia nasadiť profily. Hovoríme o nosnej konštrukcii, najčastejšie z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele, ktorú prichytíme veľkými a kvalitnými skrutkami. Ich súčasťou sú gumové podložky, vďaka ktorým zabránime prieniku dažďovej vody a ochránime dom. Rovnako však musíme chrániť panely pred snehom. Samotné už síce majú povrchovú úpravu, ktorá znižuje priľnavosť snehu, ale aby sme ochranu zvýšili, používame tzv. rozrážače. Aplikujú sa z hornej časti panelu. Sneh rozdelia na menšie časti a ten sa jednoducho skĺzne nadol.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri montáži fotovoltiky na akúkoľvek strechu by ste sa vždy mali obrátiť na odborníka. To, že ste si vybrali správne, zistíte, ak sa spýta, či nemáte strechu pokrytú eternitom, polykarbonátom, plexisklom alebo drevom. Na tieto materiály by sa fotovoltika inštalovať nemala. Sú totiž extrémne horľavé.

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *