Tipy

Oplatí sa fotovoltika? Plusy a mínusy fotovoltiky

výhody zelenej energie v praxi

Najlepším dôkazom toho, že sa fotovoltika oplatí, je skutočnosť, že tretím najvyužívanejším obnoviteľným zdrojom energie na Slovensku je solárna energia. Vďaka technologickému pokroku sa fotovoltické panely stávajú stále účinnejšími, ale zároveň aj cenovo dostupnejšími. Ich hlavnou výhodou je však predovšetkým znižovanie emisií uhlíka vo vzduchu a úspora na účtoch za energie. Máme teda úplne jasno v tom, či sa fotovoltika oplatí, alebo nie. 

Oplatí sa fotovoltika pre každého?

Fotovoltické panely môžu efektívne pracovať na akomkoľvek dome alebo stavbe kdekoľvek na území Slovenskej republiky. Aj napriek tomu, že sa intenzita slnečného žiarenia počas roka mení, tak fotovoltika môže vyrábať elektrinu celoročne, aj keď najviac slnečného svitu prislúcha júlu a najmenej januáru. Výkon fotovoltiky však neovplyvňuje vonkajšia teplota, ale slnečný svit, tienenie, sklon fotovoltických panelov, orientácia a typ strechy. Fotovoltika sa však dá nainštalovať takmer na každú strechu. Nerozhoduje ani to, či je plocha rovná, alebo šikmá. Je však ideálne, ak môžeme fotovoltické panely nasmerovať na juh, aby vyprodukovali čo najviac energie.

fotovoltické panely na streche domu

Aká je návratnosť fotovoltiky?

Určiť presne návratnosť fotovoltiky sa nedá, pretože to závisí od viacerých faktorov, ako je napríklad aktuálna cena elektriny na trhu alebo spôsob využívania vyrobenej elektriny. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že s využitím dotácie sa vám náklady na fotovoltiku vrátia do 6 rokov. Presne určiť návratnosť inštalácie fotovoltickej elektrárne na vašej streche je síce problém, ale platí, že čím budete mať väčšiu spotrebu elektrickej energie, tým bude návratnosť rýchlejšia a s nárastom cien elektrickej energie sa jej dočkáte ešte skôr.

Plusy a mínusy fotovoltiky

Fotovoltika má množstvo výhod. Zníži vám náklady na elektrickú energiu a prispejete k šetreniu životného prostredia. Dnes je navyše môžete fotovoltické panely nainštalovať na akúkoľvek stavbu. Majú nízke prevádzkové náklady, vydržia veľmi dlho a môžete získať aj výhodnú dotáciu od štátu. Na druhej strane, fotovoltika predstavuje vyššie vstupné náklady a počas dňa vyrába elektrinu nerovnomerne. Môžete však maximalizovať jej úžitok tak, že elektrické spotrebiče budete využívať hlavne počas dňa, keď fotovoltika produkuje najviac elektrickej energie.

Oplatí sa fotovoltika aj v budúcnosti?

Fotovoltické panely môžu produkovať elektrickú energiu na každej streche, ale dokonca aj na fasádach domov, bytovkách, obchodných centrách a využívajú sa aj v nemocniciach a školách. Stávajú sa samozrejmosťou pri projektovaní nových domov, ale aj pri rekonštrukciách tých starších.

fotovoltické panely na streche moderného domu

Často sa kombinujú s tepelnými čerpadlami, dôkladným zateplením a vybavením rekuperačnými jednotkami. Ide o nepriestrelná trojicu nízkoenergetického štandardu bývania a ochrany životného prostredia.

Fotovoltika od roku 2030 na každej streche

V súčasnosti vnímame fotovoltiku ako alternatívu, ale od roku 2030 bude musieť byť na všetkých novostavbách. Najprv budú musieť nainštalovať fotovoltiku nové verejné a iné než obytné budovy s úžitkovou podlahovou plochou väčšou ako 250 m2. Musia tak urobiť do konca roka 2026. Potom sa bude nové pravidlo týkať už existujúcich verejných budov. Túto požiadavku budú musieť splniť do konca roka 2030. Všetky nové obytné budovy si musia dať navrhnúť fotovoltiku do konca roka 2029.

Cieľom tohto nariadenia je boj proti vysokým cenám tradičných fosílnych palív, ale aj zaistenie energetickej bezpečnosti a stability členských krajín Európskej únie. Benefitom takéhoto predpisu je aj zdravšie životné prostredie. Európska únia sa totiž rozhodla, že zvýši podiel obnoviteľnej energie na minimálne 32 % do roku 2030 a úplnú klimatickú neutralitu chce dosiahnuť najneskôr do roku 2050.

Ak chcete k tomuto cieľu prispieť aj vy, fotovoltické panely na vašej streche sú tým najsprávnejším riešením. Ak máte záujem o fotovoltiku alebo chcete vedieť, či sa fotovoltika oplati aj pre vás, kontaktujte nás, radi vám poradíme a vyberieme to najvhodnejšie riešenie.

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *